Titulní strana » Kategorie » Škoda » Favorit a starší //galerie.autorevue.cz/showphoto.php?photo=59318&cat=&ids=//galerie.autorevue.cz/showphoto.php?photo=59211&cat=&ids=

Rychle na další fotografii: stiskněte na klávesnici šipku doprava, nebo doleva

Babeta šla do světa ...

Autor: baboon
všechny fotografie tohoto autora
Datum: Pá, 18. 5. 2012  Zobrazení: 6079 ×
« další ·
Furt to jezdí...:) (CoUnTeRcT)
Téměř originál ... ale denně jezdí. (baboon)
Babeta šla do světa ... (baboon)
Skodovenka u benzinky :) (CaddyV.)
IMG_20120316_144012 (Dzynzik)
· další »

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
baboon
Pá, 18. 5. 2012 21:10

Škoda 973 mého dobrého známého při jedné z našich vyjížděk v r. 2000.
Štábní modifikace, i když proti původní poměrně dost upravená - karosářsky i technicky. Příslušenstvím je i pevná nasazovací střecha, z jakési lehce lámající se umělé hmoty. Blbě drží na všech Babetách.
Zákl. info:
Vyrobily se tři verse: plavák (dochovaný jeden ze tří), štábní (dle mého pátrání 8 - 9 ks) a sanita či radiovůz - stejná, uzavřená karoserie (dochovaných pravd. 5 - 6 kusů). Mimo naše území vím jen o jedné 973, a sice v Dánsku.
Pohon prototypovým čtyřválcem 1500 ccm Škoda, uvažovaným do exportního "Sedanu." Připojitelný pohon předních kol, při zařazení redukce se automaticky spínají uzávěrky diferenciálů. Náboj reservy se v případě zapadnutí dá připevnit na jeden disk kola, nasadit upravené lano (z příslušenství) a Babeta se tak sama vyprostí bez nutnosti složitého soustrojí. Při konstrukci vzniklo několik čs. patentů.
O Babetě se říkalo, že leze po zdi - můžu potvrdit, že je to pravda. Byl jsem kdysi na sev. Moravě svědkem, jak zdrtila originál armádní HUMVEE - a za celý život jsem nepoznal jiný terenní vůz, který by dokázal to, co tahle škodovka.
Vývoj byl příkazem z vyšších míst zastaven, údajně pro nedostatečnou kapacitu výrobního závodu. Pravda je ovšem taková, že veškerá dokumentace se odevzdala v rámci Varšavské smlouvy do Sovětského svazu, odkud k nám začaly chodit GAZy 69. Babeta se mohla stát celosvětovým šlágrem, nebýt tuposti pomazaných hlav ... Sad
Toliko o unikátní škodovce, doufám, že to nebylo moc dlouhé ... Smile

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
m_tsch
Pá, 18. 5. 2012 21:17

Nebyl tenhle kus kdysi v auto moto revue? Nebo v Zašlapaných projektech?

   Upozornit moderátory na tento příspěvek
baboon
Pá, 18. 5. 2012 22:17

AMR nějak nesleduju, ale v Zašlapaných projektech byl - a bohužel právem. Majitel postupem času vystřídal celkem 4 Babety - jeho byla i ta, co je dneska vystavená ve Škoda Museu v MB.

Hodnocení bez komentářů